Sunday, 2019-05-19, 10:42 AM
Rregjistruar Si Guest | Group "Anetar"Mirsevini Guest | RSS
 
wWw.Dj-MasT3R.Tk 
Faqa Kryesore | | Rregjistrou | Hyrje
[ Mesazhe te Reja · Antaret · Rregullat e Forumit · Kerko · RSS ]
  • Page 3 of 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
Dj MasT3R Forum » Postoni Pezi » Postoni poezi Dashurie » Poezi Dashurie (poezi dashurie)
Poezi Dashurie
LixiData: Wednesday, 2010-05-19, 3:05 PM | Message # 31
Lieutenant
Grup: Administrator
Mesazhet: 52
Reputacion: 1
Statusi: Offline
Ta kisha dite
se ti nuk ke zemer
kurr nuk do te lusja
te me behesh frajer…

ta kisha dite
se ti nuk ke shpirt
dashurin ndaj teje
kurr se kisha rrite

ta kisha dite
se ti je tradhtar
sdo t’lejoja kurr
ta ndysh kombsin shqiptar

mirpo keto ndodhin
kur njeriu se din
se ne zemren e huaj
djalli mallkuar rrin

ta kisha dite
se e ke nje tjeter
sdo t’lejoja dashuria jone
te mbetet e shkruar ne leter

 
LixiData: Wednesday, 2010-05-19, 3:05 PM | Message # 32
Lieutenant
Grup: Administrator
Mesazhet: 52
Reputacion: 1
Statusi: Offline
Harroet nje dit Nese ki merzi.
Harroet nje Jav nesE ki vetmi.
Harroet jeTa neSe ke mundime.
por TI nuk HarohesH se Je ZEMRA IMe…..
 
LixiData: Wednesday, 2010-05-19, 3:05 PM | Message # 33
Lieutenant
Grup: Administrator
Mesazhet: 52
Reputacion: 1
Statusi: Offline
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
Me dhemb zemra ku te shkoj
s’ka doktor qe ta sheroj
humba shpirtin s’di ku shkoi
s’ka polic qe ta zbuloi
syri qan per nje person
se ka kohe qe se shikon
buza dridhet si e marre
per buzet e tua malli e ka mare
trupi vuan nje fjale s’thote
pa ty i dashur trupi im ka ftohte
shpirti iku s’di ku shkoi
shpirtin e tij ka dal te kerkoj
une ne heshtje rri e qaj
se te dua nuk kam faj
****************************************
Hape zemrën dhe vajto
hape dritarën dhe shiqo
hape letrën dhe lexo
të kamë në zemër mos harro
****************************************
Malli për ty zemrën ma kalli
eja te unë një puthje ta fali
puthja ime e ëmbël si qershi
kur të më puthish mua
e kupton fjalën dashuri
****************************************
Larg Larg meje po jeton
zemra ime te kerkon
qaj me lot pa pushim, se te dua shpirti im.
me dor po shkruaj me zemer po vuaj
pse je larg meje, me le te vetmuar.
Sa dit te vetmuar sa nata te qeta
te shkrun shpirti im se te don per jete
****************************************
TE DUA…
MOS I THUAJ ASNJERIUT QE TE THASHE TE DUA
POR THUAJ ZEMRES TE ME DOJE DHE AJO MUA.
TE DUA NE MENGJES TE DUA NE DARKE,
DO TE DOJA TE TE PUTHJA POR…..
TE KAM SHUM LARG…..
****************************************
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 
LixiData: Wednesday, 2010-05-19, 3:06 PM | Message # 34
Lieutenant
Grup: Administrator
Mesazhet: 52
Reputacion: 1
Statusi: Offline
Pse mu ktheve perseri?
ndenjat te mi trazosh
dhe plaget ne zemer
ende te mi shtosh

pse mu ktheve tash?
kur gati te harrova
edhe numrin tend
nga teli..e largova

pse mu ktheve me thuaj?
a borgjin don me la ?
apo me shum zemren?
po don me ma vra !

Kot tash me je kthyer
se kurr me ste pranoj
nuk ka harruar syri
sa shum per ty lotoj

kot tash me je kthyer
se kthim me mbrapa ska
nuk ka harruar zemra
sa shum e pate vra

vazhdoje tash rrugen
qe e ke filluar
nese ajo ende
ste ka perfunduar…!

mos me lut aspak
se lutje nuk pranoj
por veq lute zotin
ndoshta do te ndihmoj…

nje gje dua ta di
para se te shkosh
pse u ktheve perseri?
kur dite te me lendosh

qka ndodhi me tjetrin?
qe aq shum e deshte
tash i kthehesh zemres
qe e le si lule vjeshte…

 
LixiData: Wednesday, 2010-05-19, 3:07 PM | Message # 35
Lieutenant
Grup: Administrator
Mesazhet: 52
Reputacion: 1
Statusi: Offline
Sa i bukur filimi
sma ka mar menja qe ki me ndrzshu
po Zoti pe bojka
at qka ësht më e mir për mu.
Shpejt ditët e lumtura përfundun
krejt fjalt e mira për një moment u harun.
Naten e fundit sdi a muj me haru
ata fjal ende smuj mi besu
ato ndjenja nuk di mi përshkru
atë ngjarje askujt nuk du me ja tregu
ata sy nuk du mi haru
atë takim në mendje e kam shkru.
Se di a fundi na ka ardh
se di a muj kto fjal mi nal
se di pse kshtu kum vepru
po gabim të madh kum bo tkum tradhtu.
Këto fjal dashta pak mi përpunu
prej atynve pergjigjen
e pyetjes pse me kuptu!
Shum shpejt isha hutu
loti në faqe mkishte piku
qe ku gjindem kisha haru
me ke po flas isha bllokunë atë moment dora jote e ftoht
ne faqen time me turbulloj
e ndjeva që at qka e thae ajo dor e vertetoj.
Po sdi pse e for si çdo her nuk munda të të kundershtoj
Nuk e di pse dy fjal nuk ti kum than
por kryn e ulur të vetëm te kam lan.
Jam mundu mu largu
vajtimi jot mendjen ma hutoj
ki bo diqka me vetdëshir e tani loti të pikoj?
Aka kuptim kjo që je te vepru?
Mendova shtu kot………..
U ktheva per her të fundit me ta fshi at lot.
Ne sy më ke shiku
e pash që je pendu
po fjala tradhti
falje kur ska meritu.
100 pyetje dashta me ti parashtru
po nga inati qe mke nenvlersu
nga xhelozija që me tjetër mke zavensu
shumë shpejt jam largu.
Shum kohë mas jam mendu
a mës jam un fajtore për arë tradhëti?
Apo ndoshta ti je i atill
që smunësh me nej me nja pa i pas dy!!!!!!!!!!!
 
LixiData: Wednesday, 2010-05-19, 3:07 PM | Message # 36
Lieutenant
Grup: Administrator
Mesazhet: 52
Reputacion: 1
Statusi: Offline
”TE DUA”
Keto fjale u degjuan nga buza e saj
ato fjale te dashurise
qe ajo i kujton me mall
Ne buzen qe digjet nga malli per te
ndjen dhimbjen qe fshihet ne te
ajo me ze te ulet nje poezi po e thote
ne qetesine qe mbreteronte rreth saj
fjalet qe dilnin nga buza plot mall
thyenin ate qetesi qe ate e mundonte
e shpirtin e gjakosur fort ja lendonte
Poezia qe ajo recitoi
dikush ja kish dedikuar
nga buza qe digjej nga malli per te
dolen keto fjale pt dhimbje:
” Nese nje dite ti zemer do te qash
dil ne dritare e henen veshtro
nese hena ne qiell do te jete e plote
dije se nga larg o zemer po te perqafoj
nese hena ne qiell gjysem do te jete
dije o shpirt se me ata lotet e tu
kete zemer qe te do
me lotet e tu po e vret
nese hena ne qiell nuk do te jete
dije se shpirti im
per ty perseri do te vdes
te dua qe nga larg
tashme po te them
me henen prane dritares tende do te ri
qe sa here mall per mua do te kesh
ne endrrat e tua une do te vi
te ta shuaj mallin te pakten ne endrra
e te te them te dua jeta ime
edhe pse prane teje nuk jam
dije se shpirti im qe endet neteve
qan pa pushim per dashurin
e shpreson me mall
te te perqafoj perseri
te te shohi ne sy
e te te thote perseri si dikur
ti je shpirti im
”TE DUA”
Kjo qe poezia qe ai i kish derguar
por kur ajo shkoi e kerkoi
sa keq per te
por qe shume vone
ai tashme nuk ishte me
shkoi prane henes sic thosh edhe poezia
e qe nga larg ate e veshtronte
i fshinte lotet
e ne heshtje per te vajtonte.
 
LixiData: Wednesday, 2010-05-19, 3:07 PM | Message # 37
Lieutenant
Grup: Administrator
Mesazhet: 52
Reputacion: 1
Statusi: Offline
Me dhemb zemra ku te shkoj
s’ka doktor qe ta sheroj
humba shpirtin s’di ku shkoi
s’ka polic qe ta zbuloi
syri qan per nje person
se ka kohe qe se shikon
buza dridhet si e marre
per buzet e tua malli e ka mare
trupi vuan nje fjale s’thote
pa ty i dashur trupi im ka ftohte
shpirti iku s’di ku shkoi
shpirtin e tij ka dal te kerkoj
une ne heshtje rri e qaj
se te dua nuk kam faj
 
LixiData: Wednesday, 2010-05-19, 3:07 PM | Message # 38
Lieutenant
Grup: Administrator
Mesazhet: 52
Reputacion: 1
Statusi: Offline
Mbyll syte…
Dy lot ne fytyre me pikojne
jane lotet e shpirtit tim
qe ngadal po shterojn
Kam frike…
Nuk dua perjete te vuaj
nuk dua qe shpresa per dashurine
brenda ne shpirt te vdes

Ti me mohove dashurine
e zemren ma coptove
tani jam vetem
perball pasqyres
shoh veten dhe veten s’njoh
ne ate pasqyre nuk shoh nje njeri
shoh vec nje shpirt te humbur
te humbur ne labirintet e dashurise
si nje shpell e erret e pafund
ku ne te vrapoj si e cmendur
kerkoj rrugen per tek ti
kerkoj rrugen e lumturise.
Vrapon shpirti tek tretet ngadal
nuk do te dorezohet
luften nuk do qe ta humbas
se pa ty i dashur
asgje nuk ka kuptim.

E ndiej qe jam lodhur
por nuk kam per tu dorezuar
kam nevoj shpresen mos ta humbas
kam nevoj dashurise ti besoj
qe kete betej te fitoj.

Ne erresiren e tmereve
vrapoj pa pushim
kerkoj vec nje drite
driten per tek ti
Ndalem…
Nje drite e zbehte para syve te mi
mbledh forcat dhe mar guxim
vrapoj drejte drites se zbehte
qe sa vinte e forcohej me shume
sa vinte dhe behej me verbuese
Me ne fund…
jam prane daljes
fuqit e mbetura mbledh
mbushem me fryme
mar guxim dhe drejt drites shkoj
para meje shfaqet dikush
e shoh, e shoh…
dhe smund ta besoj
personi perball meje sje ti
ai me veshtron e doren me zgjat
Mbyll syte…
O zot pse jo ai???
me thuaj te lutem
cfare te bej tani?????????

 
LixiData: Wednesday, 2010-05-19, 3:08 PM | Message # 39
Lieutenant
Grup: Administrator
Mesazhet: 52
Reputacion: 1
Statusi: Offline
Dimer…
Nje shi i eger qytetin kish pushtuar
rete e zeza kaltersin e kishin mbuluar
qe nje pamje e eger dhe e ftohte
nje pamje e frikshme qe nuk e shihje dot
dukej sikur jeta e qytetit
qe zhdukur fare
rruget e pushtuara nga shiu
dukeshin te vdekura
si vajza qe varrosej nen pikat e shiut
qe ridhnin si lotet e familjarve te saj
te cilet qanin pa pushim
per ate engjell bukurie
qe vdiq cuditerisht.
Lot pot dhimbje po derdheshin
por diku aty rotull
nje djale qante me shume
nje trendafil te kuq
ia hodhi mbi arkivol
tha disa fjale
qe trupin ta dritherojne
dukej sikur ndjehej fajtor
per vdekjen e saj
dukej sikur me te donte te shkonte
se nga buza qe i dridhej
disa fjale po ithoshte:
“Mos ki o shpirt frike
nga erresira aty posht
mos qaj kur mall te kesh
per te dashurit e tu
mos mendo se e vetme
gjithmon do te rish
dije se nje dite
aty do te vij edhe une
dije se ky eshte nje betim nga ana ime
se e kuptova teper vone
se te doja vertet
dhe tani po e paguaj shume shtrenjt.
Ti shpirt fli derisa te vi une
ta dish o engjelli im
se tek ty do te vi
do te puth buzet e tua te ftohta
e te te zgjoj nga ai gjume
e te te coj te shohesh parajsen
te cilen e enderoje aq shume
parajsen qe e enderoje ne kete bote
por qe une me krenarin time
nuk mund te ta plotesoj dot
shpresoj te me kesh falur
se te dua me gjithe shpirt
e e bashku me zotin
sot po qaj per ty
se shi ka ne syte e mi
e shi ne qiellin
qe sot zi ka veshur per ty.
Me fal pergjithmon i yti….”
LLotet e dhimbjes se lane me
qe te flas
por shpirti brenda tij
ende po uluriste
kerkonte gezimin qe e perjetoi
dikur me ate vajze
gezimin e shpirtit qe u fshi
pergjithnje nga syte e tij.
Shiu vazhdonte te binte pa pushim
qielli vazhdonte te nxihej vazhdimisht
njerezit ngadal filluan te largohen
pervec djalit qe s’mundte
dot te largohej
kishte frike te largohej qe aty
kishte frike se mos
ajo do te qante per te perseri
ne zemer nje thike te forte ndjeu
hdhi syte nga qielli i erret
e me gjithe shpirt uleriu
dhe mbi varrin e saj i vdekur ra
ne trupin e tij nuk ndihej me asgje
ne gjumin e perjetshem ai ra
e shkoi tek ajo e zgjoi
ashtu sic ja premtoi
e mori dhe parajsen
qe ajo enderonte ia plotesoi
si dy engjej te
DASHURISE SE PERJETESHME
jetuan pergjithmn te lumtur ne boten
e pertejme.
 
LixiData: Wednesday, 2010-05-19, 3:16 PM | Message # 40
Lieutenant
Grup: Administrator
Mesazhet: 52
Reputacion: 1
Statusi: Offline
Lixi
Attachments: 5240036.jpg(14.6 Kb)
 
LixiData: Wednesday, 2010-05-19, 3:17 PM | Message # 41
Lieutenant
Grup: Administrator
Mesazhet: 52
Reputacion: 1
Statusi: Offline
Attachments: 8880288.jpg(8.4 Kb)
 
Dj MasT3R Forum » Postoni Pezi » Postoni poezi Dashurie » Poezi Dashurie (poezi dashurie)
  • Page 3 of 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
Search:


Copyright MyCorp © 2019 Dj-MasT3R.TK 

Create a free website with uCoz1 LiXi |2 Emalio